Wakacyjne wyposażenie podróżnika

Wakacyjne wyposażenie podróżnika

Lato to ten szczególny okres, kiedy przynajmniej raz w roku staramy się wyruszyć na bliższe lub dalsze wyprawy. Z reguły myślimy o nieco dłuższym wyjeździe niż weekend. Tygodniowe lub nawet dłuższe wakacje nad morzem, w górach, w zagranicznych kurortach i państwach to okazja na wypoczynek, ulgę od codziennych spraw. Ważne jest jednak to, aby dobrze się do takiej wyprawy przygotować. Nasze wakacyjne wyposażenie podróżnika, w zależności od miejsca destynacji może się znacząco różnić. Są takie rzeczy, które absolutnie należy zabrać ze sobą.

 

Odmienna podróż

Wyjazd na wczasy all inclusive znacząco różni się od trekkingowej wyprawy w góry czy pokonywania znanych szlaków turystycznych. Wybór zatem naszego wyposażenia musi być za każdym razem dostosowany do miejsca. Postanowiliśmy w związku z tym podzielić artykuł na dwa istotne działy. W pierwszym zajmiemy się wyposażeniem typowego turysty, który wyjeżdża na zagraniczne wczasy nad morze. W drugim przypadku skupimy się na ekwipunku turysty bardziej wyzwolonego, który lubi podróżować po górach.

 

Zagraniczne wczasy

 

Dokumenty i pieniądze

Pierwszą rzeczą, o której każdy z nas musi pamiętać są dokumenty. Mowa tu nie tylko o paszporcie i dowodzie osobistym. Równie istotne będą dokumenty łączące się z samą podróżą, jak karty pokładowe, potwierdzenia z hotelu, biura podróży. Do tego dochodzą rzeczy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Być może na wyjazd do któregoś z krajów Unii Europejskiej przyda się nam EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją bezpłatnie wyrobić w wybranych polskich placówkach. Pieniądze również są niezwykle istotne. Powinniśmy je posiadać zarówno w obcej walucie, jak i na karcie płatniczej, kredytowej.

Kiedy już posiadamy wszystkie dokumenty i pieniądze, warto je sensownie podzielić. Niezbyt rozsądnym wyjściem jest trzymanie wszystkich tych rzeczy w jednym miejscu. W związku z tym proponujemy zakup specjalnych saszetek, nerek, toreb na dokumenty. Część możemy mieć przy sobie, a resztę w bagażu lub później w hotelu. W razie jakichkolwiek kradzieży lub zguby, będziemy mieć odpowiednie zabezpieczenie.

 

Apteczka

Wyjazd do innego kraju, zwłaszcza egzotycznego, oddalonego od Polski, zawsze wiąże się z ryzykiem złapania lokalnych chorób i bakterii. Już niejednokrotnie można było słyszeć o turystach, którzy zamiast wypoczywać, cały urlop spędzili w łóżku, toalecie lub szpitalu. Mowa tu oczywiście tylko o chorobach i zatruciach. Zdrowotnych przygód możemy mieć znacznie więcej. W związku z tym warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów. Sugerujemy zabranie środków przeciwbólowych, związanych z zatruciem lub problemami z układem pokarmowym, maści na oparzenia, produktów higienicznych, plastrów na skaleczenia, odciski. Jest to tym bardziej istotne, jeśli zażywamy jakieś leki. Powinny się one znaleźć w apteczce, gdyż nigdy nie wiemy, czy na miejscu będziemy mogli kupić ich odpowiedniki.

Jako apteczkę sugerujemy zakup gotowego produktu lub też skorzystanie ze zwykłej kosmetyczki.

 

Kosmetyki

Skoro była mowa o lekach, warto także wspomnieć o kosmetykach. Nie zawsze w hotelach czy pensjonatach otrzymamy dostęp do podstawowych produktów, jak mydło, żel, szampon. Dobrze w związku z tym zabrać je ze sobą, gdyż kupowanie na miejscu może mijać się z celem. Bez trudu znajdziemy je w wersji mini, gdzie objętość do 100 ml pozwala nawet na przewożenie ich w bagażu podręcznym.

Produktem, o którym koniecznie musimy pamiętać jest olejek, krem do opalania. Z oczywistych względów są to niezbędne kosmetyki, które uchronią nasze ciało przed nadmierną opalenizną, groźnymi oparzeniami słonecznymi. Trudno jest sobie wyobrazić ból spieczonego ciała już po pierwszym czy drugim dniu urlopu. Ponadto wystawienie się na silne promienie słoneczne może być groźne dla organizmu. W kraju za zwykłe środki zapłacimy do dziesięciu, kilkunastu złotych. Na miejscu tyle samo, lecz w euro! Nie ma więc sensu niepotrzebnie przepłacać.

 

Akcesoria plażowe

Skoro mamy zamiar przebywać nad morzem lub przy basenie, to zdecydowanie przydadzą się nam różnego rodzaju akcesoria plażowe. Przede wszystkim mowa tutaj o ręczniku, kąpielówkach lub stroju kąpielowym, japonkach lub innym obuwiu stosowanym na plażę. Dzięki temu możemy komfortowo czuć się podczas wypoczynku nad wodą. W zależności od miejsca przydać się nam mogą także zabawki dla dzieci, nakrycie głowy. Ochrona głowy to niezwykle istotna sprawa, gdyż przy silnym słońcu łatwo o osłabienia organizmu, zasłabnięcia, udar cieplny. Gdy planujemy zostać dłużej na plaży, to zadbajmy także o rozrywkę i relaks w jednym. Przydać się nam może dobra książka czy też odtwarzacz muzyczny. Zaopatrzmy się również w mały plecak lub torbę plażową.

 

Elektronika

Choć dziś często korzystamy ze smartfonu jako aparatu lub kamery, to jednak przydać się nam może klasyczna elektronika. Dużo osób zabiera ze sobą na wakacje aparaty fotograficzne. Zarówno małe kompakty jak i lustrzanki cyfrowe pozwolą na uchwycenie wielu niezapomnianych widoków i ważnych chwil. Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się kamery sportowe. To małe urządzenia, które zakupimy już za 200-300 złotych. Pozwolą na rejestrowanie ciekawych zdarzeń, a przy obudowie wodoodpornej, także na nurkowanie, pływanie z nimi.

Niektórzy polecają zabranie ze sobą zapasowego telefonu. Choć w Unii Europejskiej powoli żegnamy się z roamingiem, to jednak w innych krajach nadal słono zapłacimy za połączenia czy korzystanie z sieci. W związku z tym dobrze jest mieć ze sobą zapasowy telefon lub egzemplarz na dwie karty sim. Będąc na miejscu można zakupić lokalną kartę SIM, która pozwoli na tanie rozmowy czy pakiet danych internetowych.

 

Odzież

W zależności od miejsca podróży warto zaopatrzyć się w odzież, która będzie odpowiednia dla zwykłego turysty. Do Włoch, Grecji, Hiszpanii dobrze zabrać typową letnią odzież, jak spodenki, koszulki, koszule z krótkim rękawem, sukienki, spódnice, czapkę, kapelusz, chustę. W krajach muzułmańskich dobrze jest się strojem dostosować do panujących obyczajów. W miejscach dalekich często sugeruje się kupienie czegoś lokalnego, co sprawi, że nie będziemy się wyróżniać z tłumu.

 

Przewodniki i mapy

Być może będziemy chcieli w obszerniejszy sposób dowiedzieć się czegoś o kraju lub miejscu, które odwiedzamy. Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć się w przewodnik oraz mapy. Dostępne są one obecnie zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. My polecamy tę pierwsza, gdyż mimo wszystko bardziej przyda się w czasie podróży. Dzięki takim przewodnikom poznamy ciekawe miejsca do zwiedzenia, kuchnię, zwyczaje, przydatne słownictwo – miejscowym miło jest zawsze, gdy chociaż podziękujemy w ich języku.

 

Torba lub plecak

Te wszystkie i inne rzeczy należy zmieścić w przynajmniej jednej torbie. W zależności od wybranego przewoźnika, biura podróży, będziemy mieć do czynienia z bagażem rejestrowanym i podręcznym lub tylko tym drugim. Sam podręczny posiada wymiary małego tornistra szkolnego, więc za wiele do niego nie zmieścimy. Warto wobec tego pomyśleć nad większym bagażem. Może nim być plecak o pojemności kilkudziesięciu litrów, zwykła torba sportowa lub walizka na kołkach. Wszystkie mają swe zalety i wady. Wybór konkretnego rodzaju bagażu uzależniony będzie od tego, ile chcesz zabrać ze sobą oraz na jaki stopień wygody się nastawiasz.

 

Wyposażenie dla turysty pieszego

Zakończyliśmy mniej więcej opis tego, co przyda się zwykłemu podróżnikowi do ciepłych krajów. Teraz czas przejść do tych osób, które wolą spędzać urlop w górach, zwiedzać cały kraj czy też preferują nietypowe formy podróży. Pominiemy tutaj kosmetyki oraz dokumenty z pieniędzmi, albowiem zastosować się tutaj powinniśmy do tych samych kryteriów, co w przypadku zwykłego turysty. W przypadku przewodników i map, większą rolę odgrywają te drugie. Trochę inaczej wygląda sprawa z apteczką. Tutaj warto ją rozbudować o większą ilość plastrów, bandaże. Przyda się tu nawet to wszystko, co zawiera klasyczna apteczka samochodowa. Jak doskonale wiemy, w czasie wyprawy z plecakiem wszystko może się zdarzyć. W związku z tym dobrze jest mieć przy sobie więcej środków opatrunkowych.

 

Odpowiednie obuwie

Choć w przypadku wypoczynku nad morzem obuwie nie odgrywa tak ważnej roli, to jednak tutaj trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Buty trekkingowe to podstawa w przypadku podróży z plecakiem. Jest ono uniwersalne, albowiem sprawdzi się zarówno w terenie, mieście, jak i na szlakach górskich. W zależności od miejsca wyprawy mogą to być sandały turystyczne, obuwie z niższą lub wyższą zabudową. Powinno ono zawsze dobrze trzymać i stabilizować kostkę, a także nie powodować dyskomfortu.

 

Prowiant i kuchenka

Jeśli zapuszczamy się w odludne rejony, to przyda nam się prowiant oraz kuchenka. Na przynajmniej 2-3 dni powinniśmy mieć zapas wody i prostego w przyrządzeniu jedzenia. Popularnością cieszą się małe kuchenki gazowe, które przeznaczone są do zagotowania wody, podgrzania gotowych potraw. Są one łatwe i bezpieczne w użyciu. Bez trudu zabierzemy także dodatkowy pojemnik na gaz.

 

Śpiwór i namiot

Wielu podróżników zamiast hoteli, pensjonatów, schronisk woli bardziej spanie pod namiotem. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że ma się bliższy kontakt z naturą. Jeśli śpimy na dziko, to w ogóle nie płacimy za nocleg. W perspektywie kilkudniowej wędrówki, oszczędności na tym polu mogą być całkiem spore, zwłaszcza gdy podróżujemy w 2-3 osoby.

Dlatego też warto zastanowić się nad namiotem. W wersji turystycznej dostępne są modele dla 1, 2, 3 czy więcej osób. Oczywiście im większy namiot, tym większa jego waga, co może być mniej komfortowe. Kiedy posiadamy namiot, to przydatny nam będzie śpiwór oraz karimata. W okresie wakacyjnym warto stawiać na cieńszy śpiwór oraz nieco grubszą karimatę.

 

Plecak

Wybór plecaka pod względem pojemności lub stelaża powinien być uzależniony od długości wyprawy oraz tego, jak wiele rzeczy mamy zamiar zabrać ze sobą. W tej kategorii dostępne są zarówno plecaki o pojemności 30-40 litrów, jak i takie, które mają 80-90 litrów. Oczywiście będą one mieć wpływ na komfort i ciężar na plecach.

Pokazaliśmy tutaj tylko kilka z wielu elementów wakacyjnego wyposażenia, które powinny znaleźć się na naszej wakacyjnej liście. Warto je mieć jednak na uwadze.


Porównywarka cen www.cenowe.pl poleca produkty w temacie :

  • 12.07.2017