Akcesoria rowerowe - przegląd niezbędnego wyposażenia

Akcesoria rowerowe - przegląd niezbędnego wyposażenia

Podróżowanie rowerem przynosi wiele radości i satysfakcji. Wymaga przy tym od sportowca wielkiego samozaparcia i żelaznej kondycji. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego osprzętu dodatkowego. Jakie akcesoria rowerowe na pewno warto mieć?

 

Licznik

Urządzenie pozwala na to, by mieć pełną kontrolę nad parametrami jazdy. Wówczas możliwe jest sprawdzenie, jaki dystans został pokonany i jaka była średnia prędkość przejazdu. Na niewielkim monitorze widoczne jest również to, ile kilometrów łącznie udało się wykonać. Możliwa jest też pełna kontrola nad tym, ile czasu spędziło się w trasie. Dlatego właśnie posiadanie takiego „zegarka” jest bardzo przydatne. Użytek z niego zrobią zarówno amatorzy, jak i ci, którzy na co dzień pokonują bardzo duże dystanse.

 

Bidon

W trakcie jazdy nie można zapominać o nawadnianiu organizmu. To przecież jeden z podstawowych wymogów odpowiedzialnie prowadzonego treningu. Dlatego właśnie spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest tak ważne. Plastikowy pojemnik na wodę nadaje się do tego znakomicie. Dostępny w wielu różnych odsłonach przyda się każdemu. Warto oczywiście umieścić go w specjalnie do tego celu przygotowanym koszyku. Ten, przymocowany do ramy, pozwala na to, by sięgnąć po orzeźwiający napój zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

Podpórka

Odpowiednio dobrana „nóżka” została stworzona to, aby w trakcie postoju pojazd był ustawiony we właściwej, stabilnej pozycji. Wiadome jest przecież, że żaden użytkownik nie chce, by jego rower przewrócił się na ostre kamienie, co mogłoby grozić poważnymi uszkodzeniami, między innymi ramy. To samo może zresztą przytrafić się łańcuchowi, zębatkom i pedałom.

 

Torby

W trakcie dalekich podróży konieczne staje się zabranie ze sobą odpowiedniego ekwipunku. Nieraz ilość niezbędnych przedmiotów jest jednak zbyt duża, by wszystkie zmieścić w plecaku. Jest on zresztą dość niewygodny, gdy konieczne jest wykonywanie bardzo energicznych ruchów w postawie stojącej. Dlatego właśnie dobrze jest zaufać rozmaitym sakwom. Ich wybór jest naprawdę ogromny.

Można zdecydować się zarówno na sakwy montowane do bagażnika, jak i niewielkie torebki, które przyczepia się do ramy. Korzystając z nich wszystkich, można mieć pewność, że pokonywanie kolejnych odcinków trasy będzie odbywało się bezproblemowo.

 

Zabezpieczenie rowerowe

Pozostawiając swoją własność bez nadzoru, trzeba mieć pewność, że nikt jej nie ukradnie. Temu właśnie służą różnorodne specjalistyczne zapięcia. Zarówno te typu U-lock, jak i wszystkie inne są niezwykle skuteczne. Najczęściej zbudowane są z najwyższej jakości metalu odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo można skorzystać z różnorodnych zamków cyfrowych i kłódek. One wszystkie zostały stworzone po to, by rower nie wpadł w niepowołane ręce.

 

Błotniki

Nie każdy fabryczny egzemplarz jednośladu jest wyposażony w ten element. Tymczasem jest on wręcz niezbędny w trakcie jazdy po mokrym terenie. Trasy pokryte wodą mogą być bowiem przyczyną tego, że cały strój cyklisty zostanie pokryty błotem. By tego uniknąć, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie osłony montowane nad kołami. Są dostępne w wielu różnych odsłonach, które nieraz bardzo znacząco różnią się między sobą.

Jedne przeznaczone są do rowerów turystycznych i zbudowane są najczęściej z odpowiednio wyprofilowanego metalu. Inne, plastikowe, można zamontować pod siodełkiem. Niezależnie od tego można mieć pewność, że odnajdzie się element wyposażenia, który spełni oczekiwania najbardziej wymagającego rowerzysty.

 

Dzwonki, oświetlenie i inne akcesoria

W trakcie poruszania się po różnych drogach najważniejsze jest bezpieczeństwo. Trzeba przecież zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Dlatego właśnie warto zainwestować w przednie i tylne lampy. Napędzane za pośrednictwem dynama lub baterii sprawdzą się znakomicie na źle oświetlonych drogach. Pozwolą na to, by kierowcy samochodów mogli w porę zareagować na uczestnika ruchu bardziej od nich narażonego na niebezpieczeństwo.

Chcąc z kolei zatroszczyć się o dobro przechodniów, warto kupić dzwonek. To niewielki wydatek, a pozwoli na ostrzeżenie nieświadomych pieszych o zagrożeniu. Warto pamiętać też o pompce, która na pewno przyda się w trakcie podróży. Pozwoli na uzupełnienie braków powietrza w ogumieniu.

Różnorodność akcesoriów rowerowych jest zachwycająca. Dlatego właśnie każdy miłośnik jazdy na jednośladzie znajdzie w ofercie sklepów coś specjalnie dla siebie. Wówczas skompletuje wszystko to, co jest mu niezbędne do cieszenia się z rekreacyjnych przejażdżek.


Porównuj ceny w sklepach internetowych w porównywarce cen CENOWE.pl

  • 22.05.2017